Vuodesta toiseen ja ympäri

Vuodesta toiseen ja ympäri

perjantai 15. tammikuuta 2021

Uusi nimi Keski-Uudenmaan polkijat ry ja hallitus järjestäytyi

Syyskokouksessa 2020 päätettiin muuttaa yhdistyksen nimeä ja sääntöjä kattamaan koko Keski-Uudenmaan alue. Pyöräliitolla ei ole ollut aiemmin jäsenjärjestöä muualla Keski-Uudellamaalla. Seudullisen toiminnan vuoksi Järvenpään Fillarikerho ry:ssä päätettiin muuttaa yhdistyksen uudeksi nimeksi Keski-Uudenmaan polkijat ry ja laajentaa toiminta-alueeksi koko Keski-Uusimaa. Patentti- ja rekisterihallitus rekisteröi sääntömuutoksen ja uuden nimen 15.1.2021.

Uutta kiinnostusta yhdistyksen jäsenyyteen on ollut jo Keravalta ja Tuusulasta. Nyt kannattaakin vinkata tuttaville, joita arkipyöräilyolosuhteiden parantaminen alueella kiinnostaa. Jäsenhakemuksen voit täyttää tästä lomakkeesta.

Syyskokouksessa valittu uusi hallitus järjestäytyi ja tehtävät näyttävät nyt tältä:

Tommi Vainikainen, puheenjohtaja
Matti Salo, varapuheenjohtaja
Ari Enqvist, sihteeri
Pekka Packalén, rahastonhoitaja
Sari Aksberg, jäsen
Harri Myllyniemi, jäsen
Marja Salo, varajäsen

Lisäksi on päätetty, että Harri Myllyniemi ottaa Tommi Vainikaisen aiemmin vetämän kaavoitus- ja liikennesuunnittelutyöryhmän vastuulleen valmistelemaan lausuntoja kaavoituksesta, katusuunnitelmista yms. päätöksistä.